O suplementach

Dzieci a dzieci

Temat suplementów diety w przypadku dzieci jest coraz częściej poruszany. Wszystko dlatego, że obecnie niezwykle trudno jest zapewnić naszym pociechom wszystkich koniecznych do prawidłowego rozwoju witaminy i minerałów. Problemy z dostarczeniem wszystkich potrzebnych składników odżywczych wynikają z różnych czynników.

Problemy z apetytem

Bardzo często zdarza się, że nasz maluch to typowy niejadek, który wiecznie nie ma apetytu. W tym momencie nakłonienie go do zjedzenia pełnowartościowego posiłku jest męczarnią i dla rodzica i dla dziecka, która na dodatek nie zawsze kończy się dobrym efektem. W przypadku takich dzieci doskonałym rozwiązaniem są suplementy wzmacniające apetyt w postaci smacznego syropu.
Oczywiście najlepszą formą uzupełniania substancji odżywczych w diecie naszych dzieci powinny być naturalne produkty spożywcze, jednak w przypadku niejadków czy wybrednych jegomościów, jedzących tylko dokładnie wyselekcjonowane potrawy i produkty, czasami konieczna może być suplementacja specjalnymi preparatami witaminowymi i mineralnymi.

Witamina D

Szczególnie istotna dla rozwoju dzieci jest witamina D, o której niedobór jest niezwykle łatwo w naszej strefie geograficznej, gdzie wytwarza się ona poprzez ekspozycję słoneczną jedynie w okresie kilku wiosenno-letnich miesięcy. Na dodatek, jeśli nasze dziecko nie przepada za rybami czy mlekiem i produktami mlecznymi, które są kolejnym najważniejszym źródłem tej witaminy, to wtedy koniecznie musimy podawać maluchowi suplementy z witaminą D. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zapobiega występowaniu krzywicy.

Inne suplementy dla dzieci

Dzieci podobnie jak dorośli potrzebują optymalnych dawek określonych substancji odżywczych. Są to witamin i minerały oraz inne substancje, takie jak np. DHA. Szereg specjalnych preparatów dedykowanych dla dzieci zawiera wszystkie potrzebne im substancje. Bardzo często forma ich podania jest dostosowana do wieku i wybredności dzieciaków. Z tego powodu można spotkać zarówno smakowe syropy witaminowe czy cukierki, jak i kolorowe żelki. W ten sposób niezwykle łatwo jest przekonać dzieci do zażywania potrzebnych im makroelementów. Jednak rodzice muszą pamiętać o ścisłej kontroli suplementacji swoich dzieci, ponieważ przedawkowanie witamin i minerałów jest równie groźne, jak ich niedobór.